Pamětní desky mistra Jana Rokycany

Z Rokypedie

Přejít na: navigace, hledání
Pamětní deska na zdi radnice
Pamětní deska v Rokycanově domu osvěty
Pamětní deska na místě zbouraného Rokycanova rodného domku

Pamětní desky mistra Jana Rokycany

Díky iniciativě Spolku západočeských vysokoškoláků Radbuza byla na Rokycanův domek při velké slavnosti 13. 8. 1882 zasazena pamětní deska od Josefa Strachovského (1850–1913) a při té příležitosti byla osobnost nejznámějšího rodáka připomenuta také na radnici, kde byla umístěna pamětní deska od téhož autora. Slavnost odhalení desek byla původně stanovena na 25. 9. 1881. Vše se však nepodařilo zajistit včas, a tak se odhalení odložilo na srpen následujícího roku. Před slavností Strachovský zavítal do Rokycan, aby byl osobně přítomen instalaci svého díla a dohlédl na bronzování litých součástek, vyrobených v Městských železárnách v Klabavě. Rokycanův medailon byl ulit v umělecké slévárně V. Maška v Karlíně. Strachovský mimo Rokycany vyhotovil například Žižkův pomník v Táboře či trigy Národního divadla.

Pamětní deska je zasazena vpravo od vchodu do radnice. Desku nesou dva putti, kteří drží v ruce palcát a meč. Nad hořejší římsou jsou dvě dětské postavičky, které drží girlandu obtočenou okolo medailonu s poprsím mistra Jana z Rokycan. V bohaté reliéfní výzdobě je bible a kalich. Na levé straně medailonu nalézá se nápis: „Slavnému rodáku vděční krajané.“ Na pravé straně: „Zasazeno dne 13. srpna léta Páně 1882.“ Pod dolní římsou je sova a přes celou šířku desky nápis: „Mistr Jan Rokycana. Jos. Strachovský v Praze. Lito v Klabavě. Jos. Soukup.“

Když byla roku 1931 postavena nová budova železniční stanice a prostor před ní upraven na náměstí (dnes 5. května), plánovalo se zde vybudování velkého Rokycanova pomníku. Z návrhu ale později sešlo a již nikdy realizován nebyl.

Další z pamětních desek je umístěna v průjezdu domu čp. 83/I na Masarykově náměstí, kde v současnosti sídlí městská knihovna. Tato deska byla osazena v roce 1947, kdy si město připomínalo 550. výročí narození slavného rodáka. Deska je ze zeleného leštěného kamene se zlaceným nápisem. Nad deskou je umístěn Rokycanův reliéf vytvořený akademickým sochařem Václavem Koukolíčkem.

Po Rokycanově domku, zbouraném v osmdesátých letech minulého století, zůstalo jen prázdné místo. Dne 18. dubna 1997 sem byla při slavnostní akci umístěna pamětní deska, která připomíná, že v těchto místech stál Rokycanův rodný domek. Odhalení předcházela mše všech církví v kostele Panny Marie Sněžné za účasti sboru Cantate a konference věnující se životu a dílu Mistra Jana Rokycany.

Osobní nástroje