Veselý František ml.

Z Rokypedie

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
 
Řádka 1: Řádka 1:
[[Soubor:Veselý František 1850-1914.jpg|thumb|Veselý František ml.]]'''Veselý František ml.'''
[[Soubor:Veselý František 1850-1914.jpg|thumb|Veselý František ml.]]'''Veselý František ml.'''
-
Narodil se 5. 11. 1850 v Rokycanech. Pocházel ze zdejší starousedlé rodiny. Absolvoval odbornou hospodářskou školu, působil jako praktikant a později správce velkostatku. Do Rokycan se vrátil v polovině 80. let 19. století, když předtím působil na statku v Praze-Motole. Do Rokycan ho zpět přitáhl jeho bratr Emil. V Rokycanech se věnoval zejména svému hospodářství, úspěšně se mu tu podařilo zavést pěstování speciálního druhu pšenice, které se zde předtím příliš nedařilo. Později si přibral cihelnu. Jako příslušník národní strany svobodomyslné se stal dlouholetým členem městského zastupitelstva Rokycan. Zastával funkci místopředsedy této strany v Rokycanech. Podílel se na založení zimní hospodářské školy (dnes zemědělské učiliště), kterou zpočátku řídil a učil v ní. Spoluzakládal Občanskou záložnu a Městskou spořitelnu v Rokycanech. Členem městské rady od roku 1894 (s malou přestávkou) do smrti. Od 1893 zasedal rovněž v okresním zastupitelstvu jako člen jeho výboru. Po smrti okresního starosty [[Karlík Hugo|Hugo Karlíka]] se na podzim 1912 stal okresním starostou. Zastával post předsedy rady družstevního rolnického lihovaru v Rokycanech. Byl členem řady spolků a organizací. Zemřel 16. 7. 1914 v Praze, pohřben byl 18. 7. 1914 na hřbitově u sv. Trojice. Ženatý, manželka Magdalena, rozená Naxerová z Horažďovic. Děti: Anna, Johana, Emilie, František.
+
Narodil se 5. 11. 1850 v Rokycanech. Pocházel ze zdejší [[Veselý František st.|starousedlé rodiny]]. Absolvoval odbornou hospodářskou školu, působil jako praktikant a později správce velkostatku. Do Rokycan se vrátil v polovině 80. let 19. století, když předtím působil na statku v Praze-Motole. Do Rokycan ho zpět přitáhl jeho bratr Emil. V Rokycanech se věnoval zejména svému hospodářství, úspěšně se mu tu podařilo zavést pěstování speciálního druhu pšenice, které se zde předtím příliš nedařilo. Později si přibral cihelnu. Jako příslušník národní strany svobodomyslné se stal dlouholetým členem městského zastupitelstva Rokycan. Zastával funkci místopředsedy této strany v Rokycanech. Podílel se na založení zimní hospodářské školy (dnes zemědělské učiliště), kterou zpočátku řídil a učil v ní. Spoluzakládal Občanskou záložnu a Městskou spořitelnu v Rokycanech. Členem městské rady od roku 1894 (s malou přestávkou) do smrti. Od 1893 zasedal rovněž v okresním zastupitelstvu jako člen jeho výboru. Po smrti okresního starosty [[Karlík Hugo|Hugo Karlíka]] se na podzim 1912 stal okresním starostou. Zastával post předsedy rady družstevního rolnického lihovaru v Rokycanech. Byl členem řady spolků a organizací. Zemřel 16. 7. 1914 v Praze, pohřben byl 18. 7. 1914 na hřbitově u sv. Trojice. Ženatý, manželka Magdalena, rozená Naxerová z Horažďovic. Děti: Anna, Johana, Emilie, František.
[[Kategorie: Osobnosti]]
[[Kategorie: Osobnosti]]

Aktuální verze z 19. 7. 2014, 07:43

Veselý František ml.
Veselý František ml.

Narodil se 5. 11. 1850 v Rokycanech. Pocházel ze zdejší starousedlé rodiny. Absolvoval odbornou hospodářskou školu, působil jako praktikant a později správce velkostatku. Do Rokycan se vrátil v polovině 80. let 19. století, když předtím působil na statku v Praze-Motole. Do Rokycan ho zpět přitáhl jeho bratr Emil. V Rokycanech se věnoval zejména svému hospodářství, úspěšně se mu tu podařilo zavést pěstování speciálního druhu pšenice, které se zde předtím příliš nedařilo. Později si přibral cihelnu. Jako příslušník národní strany svobodomyslné se stal dlouholetým členem městského zastupitelstva Rokycan. Zastával funkci místopředsedy této strany v Rokycanech. Podílel se na založení zimní hospodářské školy (dnes zemědělské učiliště), kterou zpočátku řídil a učil v ní. Spoluzakládal Občanskou záložnu a Městskou spořitelnu v Rokycanech. Členem městské rady od roku 1894 (s malou přestávkou) do smrti. Od 1893 zasedal rovněž v okresním zastupitelstvu jako člen jeho výboru. Po smrti okresního starosty Hugo Karlíka se na podzim 1912 stal okresním starostou. Zastával post předsedy rady družstevního rolnického lihovaru v Rokycanech. Byl členem řady spolků a organizací. Zemřel 16. 7. 1914 v Praze, pohřben byl 18. 7. 1914 na hřbitově u sv. Trojice. Ženatý, manželka Magdalena, rozená Naxerová z Horažďovic. Děti: Anna, Johana, Emilie, František.

Osobní nástroje