Hošek Jiří

Z Rokypedie

Přejít na: navigace, hledání
Jiří Hošek při koncertě
Hošek Jiří, Doc. Mgr.

Narodil se 20. 8. 1955 v Praze v umělecké rodině. Od tří let začal hrát na klavír, od deseti let na violoncello. V roce 1970 byl přijat na Konzervatoř v Praze, kde studoval v letech 1970–75 hru na violoncello ve třídě prof. Dr. Pravoslava Sádlo-Páva. V letech 1975–1980 studoval hru na violoncello na Hudební fakultě AMU v Praze ve třídě prof. Miloša Sádla. Absolvoval recitalem a koncertem s orchestrem ve Dvořákově síni Domu umělců, kdy provedl Prokofjevovu Symfonii – koncert Op. 125 pro violoncello a orchestr. Za mimořádné úspěchy ve studiu obdržel tzv. červený diplom a též Cenu rektora za mimořádné výsledky ve studiu. Další školení pokračovalo půlroční stáží na pařížské konzervatoři u prof. Bernarda Michelina, u kterého absolvoval i letní akademii v Nice (1981). Ze zahraničního školení nutno jmenovat účast na Bartókově semináři u prof. Lászlo Mezö v Szombathely (Maďarsko).

V letech 1982–1986 byl stipendistou Hudebního studia ČHF, kdy pracoval pod vedením prof. Alexandra Večtomova a prof. Josefa Chuchra. V letech 1986–1990 působil jako hudebník ve svobodném povolání a věnoval se převážně sólové koncertní činnosti. V letech 1991–1996 působil jako koncertní mistr violoncell Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Na základě konkurzu byl v r. 1994 přijat jako pedagog Hudební fakulty AMU v Praze, kde dnes působí jako pedagog oboru hra na violoncello. V březnu 1998 byl jmenován sólistou Českého rozhlasu.

Jiří Hošek často pobývá v Rokycanech, zasloužil se zde zejména o propagaci osobnosti a díla violoncellisty Antonína Krafta. Ve spolupráci s Městem Rokycany pořádá již několikátý ročník koncertního cyklu Kruhu přátel hudby.

Převzato z webu www.hamu.cz.

Osobní nástroje